Home / DC DC Converters / R0.25D-153.3/H-R
R0.25D-153.3/H-R
Recom Power
Product No:
R0.25D-153.3/H-R
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 250MW
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R0.25D (0.25W)
Package Tape & Reel (TR)
Features SCP
Efficiency 60 ~ 70%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 250 mW
Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R0.25D-153.3
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 38mA, 38mA