Home / DC DC Converters / R0.25D12-3.305/P-R
R0.25D12-3.305/P-R
Recom Power
Product No:
R0.25D12-3.305/P-R
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 250MW
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R0.25D (0.25W)
Package Tape & Reel (TR)
Features SCP
Efficiency 60 ~ 70%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 250 mW
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R0.25D12-3.305
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Input (Min) 3V
Current - Output (Max) 25mA, 25mA