Home / DC DC Converters / R0.25S-1215/HP-R
R0.25S-1215/HP-R
Recom Power
Product No:
R0.25S-1215/HP-R
Description:
DC DC CONVERTER 15V 250MW
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R0.25S (0.25W)
Package Tape & Reel (TR)
Features SCP
Efficiency 60 ~ 70%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 250 mW
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R0.25S-1215
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Input (Min) 10.8V
Current - Output (Max) 17mA