R0.5D12-0515/HP
Recom Power
Product No:
R0.5D12-0515/HP
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 500MW
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R0.5D (0.5W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 79%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 500 mW
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R0.5D12-0515
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 17mA, 17mA