R05P3.3D/P/R8
Recom Power
Product No:
R05P3.3D/P/R8
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RxxPxx/R (1W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 79%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R05P3.3
Voltage - Isolation 8 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 151mA, 151mA