R0.5Z-2405/P
Recom Power
Product No:
R0.5Z-2405/P
Description:
DC DC CONVERTER 5V 500MW
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R0.5Z (0.5W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 50%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 500 mW
Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R0.5Z-2405
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 25.2V
Voltage - Input (Min) 22.8V
Current - Output (Max) 100mA