
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1173D001B-TR-FE
Manufacturer:
Package:
6-HSON (2.9x2.8)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A HSON6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2635
1.2635
10
1.1286
11.286
25
1.0716
26.79
100
0.88008
88.008
250
0.8227
205.675
500
0.727054
363.527
1000
0.57399
573.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 70dB (1kHz) |
| Series | R1173x |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-SMD, Flat Lead Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | R1173 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.56V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 6-HSON (2.9x2.8) |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |