
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1180N231C-TR-YE
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.3V 150MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.893
0.893
10
0.8018
8.018
25
0.76114
19.0285
100
0.625385
62.5385
250
0.584554
146.1385
500
0.516591
258.2955
1000
0.407835
407.835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | - |
| Series | R1180x |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | R1180 |
| Protection Features | Over Current |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.55V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 1.5 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.3V |