R12P215S/P/R6.4
Recom Power
Product No:
R12P215S/P/R6.4
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 15V 2W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RxxP2xx/R (2W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Package / Case 7-SIP Module, 4 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R12P215
Voltage - Isolation 6.4 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Input (Min) 10.8V
Current - Output (Max) 132mA