
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1524N050B-TR-FE
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 200MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.596
1.596
10
1.42595
14.2595
25
1.35356
33.839
100
1.11169
111.169
250
1.039224
259.806
500
0.918384
459.192
1000
0.72504
725.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | - |
| Series | R1524x |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | R1524 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.2V @ 200mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 6.5 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |