
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1540N001B-TR-KE
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 70MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.337
2.337
10
2.10045
21.0045
25
1.98132
49.533
100
1.688245
168.8245
250
1.58517
396.2925
500
1.387019
693.5095
1000
1.149253
1149.253
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 80dB (100Hz) |
| Series | R1540x |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Current - Output | 70mA |
| Base Product Number | R1540 |
| Protection Features | Over Current, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage Dropout (Max) | 2.1V @ 70mA |
| Voltage - Output (Max) | 14V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.2V |