Home / DC DC Converters / R15P212S/X2/R6.4
R15P212S/X2/R6.4
Recom Power
Product No:
R15P212S/X2/R6.4
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RxxP2xx/R (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Package / Case 7-SIP Module, 4 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R15P212
Voltage - Isolation 6.4 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 167mA