R1S12-243.3/H-R
Recom Power
Product No:
R1S12-243.3/H-R
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R1S (1W)
Package Tape & Reel (TR)
Features SCP
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 1 W
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Product Status Active
Control Features -
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R1S12-243.3
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 303mA