R1S8-243.3/P
Recom Power
Product No:
R1S8-243.3/P
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R1S (1W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 1 W
Package / Case 8-SMD Module
Product Status Active
Control Features -
Size / Dimension 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R1S8-243.3
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 303mA