R24P15S/X2/R8
Recom Power
Product No:
R24P15S/X2/R8
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RxxPxx/R (1W)
Package Tube
Features -
Efficiency 83%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 7-SIP Module, 4 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Base Product Number R24P15
Voltage - Isolation 8 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 66mA