R2S-153.3/H
Recom Power
Product No:
R2S-153.3/H
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R2S (2W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 2 W
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.50" L x 0.42" W x 0.35" H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R2S-153.3
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 606mA