
KEMET
Product No:
R413D1330JMT0K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FILM, RADIAL, THB, CLASS X1/Y2,
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7695
0.7695
10
0.5833
5.833
50
0.4845
24.225
100
0.417145
41.7145
500
0.322962
161.481
1000
0.278112
278.112
2500
0.260167
650.4175
5000
0.246715
1233.575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R41T |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200, Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 3300 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive, EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1500V (1.5kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.476" (12.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |