R413F11500000K
KEMET
Product No:
R413F11500000K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 1500PF 10% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1983
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr KEMET
Series R41
Package Bulk
Ratings AEC-Q200, X1, Y2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1500 pF
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Base Product Number R413F
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C