
KEMET
Product No:
R413F133040M1M
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 3300PF 20% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.27075
2.7075
50
0.18943
9.4715
100
0.162355
16.2355
500
0.121752
60.876
1000
0.102818
102.818
2500
0.097413
243.5325
5000
0.091998
459.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R41 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200, X1, Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |
| Base Product Number | R413F |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.358" (9.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |