
KEMET
Product No:
R413I222040M1M
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.022UF 20% 1KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.76
0.76
10
0.57475
5.7475
50
0.47728
23.864
100
0.410875
41.0875
500
0.318136
159.068
1000
0.273952
273.952
2500
0.256272
640.68
5000
0.24302
1215.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R41 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200, X1, Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm) |
| Base Product Number | R413I |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.476" (12.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |