
KEMET
Product No:
R413N310050T1K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 1.5KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9215
0.9215
10
0.7239
7.239
50
0.62738
31.369
100
0.542925
54.2925
500
0.410229
205.1145
1000
0.361969
361.969
2500
0.337839
844.5975
5000
0.325774
1628.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R41 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200, X1, Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm) |
| Base Product Number | R413N |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1500V (1.5kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.673" (17.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |