
KEMET
Product No:
R413W41004000M
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1UF 20% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.408
4.408
10
3.5568
35.568
40
3.059
122.36
84
2.774342
233.044728
504
2.062992
1039.747968
1008
1.92071
1936.07568
2436
1.849574
4505.562264
4956
1.814006
8990.213736
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R41 |
| Package | Tray |
| Ratings | X1, Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm) |
| Base Product Number | R413W |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |