
KEMET
Product No:
R463N368050M2K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.779
7.79
50
0.64714
32.357
100
0.55727
55.727
500
0.431433
215.7165
1000
0.371507
371.507
2500
0.347538
868.845
5000
0.329564
1647.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R46 |
| Package | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.68 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm) |
| Base Product Number | R463N |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 310V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.732" (18.60mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |