
KEMET
Product No:
R46KI21005001K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 560VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.3781
3.781
50
0.28614
14.307
100
0.249185
24.9185
500
0.184604
92.302
1000
0.156921
156.921
2500
0.147687
369.2175
5000
0.138453
692.265
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R46 |
| Package | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) |
| Base Product Number | R46KI |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | 560V |
| Height - Seated (Max) | 0.437" (11.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |