R46KI356045N0M
KEMET
Product No:
R46KI356045N0M
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 0.56UF 20% 560VDC RAD
User Guide
Mfr KEMET
Series R46
Package Bulk
Ratings X2
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.56 µF
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Base Product Number R46KI
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 560V
Height - Seated (Max) 0.752" (19.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C