
KEMET
Product No:
R46KN333000N0K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 560VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.5719
5.719
50
0.47538
23.769
100
0.409355
40.9355
500
0.31692
158.46
1000
0.272906
272.906
2500
0.255303
638.2575
5000
0.242098
1210.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R46 |
| Package | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.33 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm) |
| Base Product Number | R46KN |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | 560V |
| Height - Seated (Max) | 0.594" (15.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |