
KEMET
Product No:
R46KN347000N0K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 560VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.14
1.14
10
0.89965
8.9965
50
0.77957
38.9785
100
0.67469
67.469
500
0.509732
254.866
1000
0.449768
449.768
2500
0.419786
1049.465
5000
0.404786
2023.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R46 |
| Package | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm) |
| Base Product Number | R46KN |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | 560V |
| Height - Seated (Max) | 0.634" (16.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |