R46KN415040P0M
KEMET
Product No:
R46KN415040P0M
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 1.5UF 20% 560VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 476
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr KEMET
Series R46
Package Bulk
Ratings X2
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 1.5 µF
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Base Product Number R46KN
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 560V
Height - Seated (Max) 0.791" (20.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C