R46KR422045M2M
KEMET
Product No:
R46KR422045M2M
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 2.2UF 20% 560VDC RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series R46
Package Bulk
Ratings X2
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Base Product Number R46KR
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 560V
Height - Seated (Max) 0.988" (25.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C