R474N33305001K
KEMET
Product No:
R474N33305001K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 138
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr KEMET
Series R47
Package Bulk
Ratings X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.33 µF
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Base Product Number R474N
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 440V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.870" (22.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C