R49AI31005101K
KEMET
Product No:
R49AI31005101K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 800VDC RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series R49
Package Box
Ratings X1
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.1 µF
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Base Product Number R49AI
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 800V
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C