R523I310050P0K
KEMET
Product No:
R523I310050P0K
Manufacturer:
KEMET
Description:
FILM, RADIAL, METALLIZED POLYPRO
User Guide
Mfr KEMET
Series R52
Package Bulk
Ratings AEC-Q200, X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.1 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Base Product Number R523I
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C