R523I3100DQP0K
KEMET
Product No:
R523I3100DQP0K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series R52
Package Cut Tape (CT)
Ratings AEC-Q200, X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.1 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C