
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F10RGAAFB#30
Manufacturer:
Package:
48-LFQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6435
1.6435
10
1.4801
14.801
25
1.3965
34.9125
80
1.189875
95.19
250
1.1172
279.3
500
0.97755
488.775
1000
0.80997
809.97
2500
0.75411
1885.275
5000
0.7448
3724
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/L12 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 33 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 9x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F10 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-LFQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |