
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F10Y16DSP#10
Manufacturer:
Package:
10-LSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 10LSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.77235
7.7235
25
0.73302
18.3255
80
0.602186
48.17488
230
0.562894
129.46562
440
0.497458
218.88152
945
0.39273
371.12985
3920
0.366548
1436.86816
7840
0.348222
2730.06048
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 20MHz |
| Series | RL78/G10 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 8 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 10-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F10 |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 10-LSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 5.5V |