
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F10Y44ASP#30
Manufacturer:
Package:
16-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.86165
8.6165
25
0.81776
20.444
80
0.67165
53.732
230
0.627864
144.40872
490
0.554857
271.87993
980
0.438045
429.2841
2450
0.408842
1001.6629
4900
0.388398
1903.1502
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 20MHz |
| Series | RL78/G10 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 10 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 16-SSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 7x8/10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F10 |
| Program Memory Size | 1KB (1K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 5.5V |