
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F110MFAFB#30
Manufacturer:
Package:
80-LQFP (12x12)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.572
3.572
10
3.2053
32.053
25
3.02974
75.7435
119
2.625914
312.483766
238
2.49127
592.92226
476
2.235398
1064.049448
952
1.885275
1794.7818
2499
1.7955
4486.9545
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/L1C |
| Package | Tray |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 51 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 9x8/12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F110 |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |