
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F110PEAFB#30
Manufacturer:
Package:
100-LFQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.762
3.762
10
3.37915
33.7915
25
3.19466
79.8665
90
2.768718
249.18462
270
2.62675
709.2225
450
2.356988
1060.6446
990
1.987818
1967.93982
2430
1.888429
4588.88247
4950
1.8753
9282.735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/L1C |
| Package | Tray |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 69 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 13x8/12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F110 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |