
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F110PJGFB#30
Manufacturer:
Package:
100-LFQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLSH 100LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3105
5.3105
10
4.769
47.69
25
4.5087
112.7175
90
3.907664
351.68976
270
3.70729
1000.9683
450
3.32652
1496.934
990
2.805502
2777.44698
2430
2.665225
6476.49675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/L1C |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 69 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 13x8/12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F110 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.5V |