
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F111MEAFB#30
Manufacturer:
Package:
80-LQFP (12x12)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.249
3.249
10
2.9203
29.203
25
2.7607
69.0175
119
2.39248
284.70512
238
2.269826
540.218588
476
2.036696
969.467296
952
1.717695
1635.24564
2499
1.6359
4088.1141
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/L1C |
| Package | Tray |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 55 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 11x8/12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F111 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |