
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F111MGGFB#30
Manufacturer:
Package:
80-LQFP (12x12)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0185
4.0185
10
3.6081
36.081
25
3.41164
85.291
119
2.956571
351.831949
238
2.80498
667.58524
476
2.516902
1198.045352
952
2.12268
2020.79136
2499
2.0216
5051.9784
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/L1C |
| Package | Tray |
| RAM Size | 12K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 55 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 11x8/12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F111 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.5V |