
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F1177AGNA#20
Manufacturer:
Package:
24-HWQFN (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 24HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.793
2.793
10
2.508
25.08
25
2.36664
59.166
80
2.016261
161.30088
230
1.893141
435.42243
490
1.656506
811.68794
980
1.372541
1345.09018
2450
1.277883
3130.81335
4900
1.2502
6125.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/I1D |
| Package | Tray |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Peripherals | LVD, POR, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 15 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 6x8/12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F1177 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-HWQFN (4x4) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |