
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F117AAGSP#30
Manufacturer:
Package:
30-LSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 30LSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.85
2.85
10
2.56405
25.6405
25
2.41908
60.477
210
2.060958
432.80118
420
1.93515
812.763
630
1.693261
1066.75443
1050
1.402988
1473.1374
2520
1.306231
3291.70212
5040
1.2901
6502.104
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/I1D |
| Package | Tray |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Peripherals | LVD, POR, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 19 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 30-LSSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 12x8/12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F117 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 30-LSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |