
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F117ACGSP#30
Manufacturer:
Package:
30-LSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 30LSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.698
2.698
10
2.42155
24.2155
25
2.28912
57.228
210
1.984008
416.64168
420
1.882292
790.56264
630
1.688967
1064.04921
1050
1.42443
1495.6515
2520
1.3566
3418.632
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/I1D |
| Package | Tray |
| RAM Size | 3K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Peripherals | LVD, POR, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 19 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 30-LSSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 12x8/12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F117 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 30-LSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |