
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F117BAGFP#30
Manufacturer:
Package:
32-LQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9165
2.9165
10
2.61725
26.1725
25
2.46886
61.7215
80
2.103424
168.27392
250
1.97505
493.7625
500
1.728164
864.082
1000
1.431916
1431.916
2500
1.333154
3332.885
5000
1.3167
6583.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/I1D |
| Package | Tray |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Peripherals | LVD, POR, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 21 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 12x8/12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F117 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |