
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F117BAGNA#20
Manufacturer:
Package:
32-HVQFN (5x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32HVQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9165
2.9165
10
2.61725
26.1725
25
2.46886
61.7215
80
2.103424
168.27392
230
1.97505
454.2615
490
1.728164
846.80036
980
1.431916
1403.27768
2450
1.333164
3266.2518
4900
1.3167
6451.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/I1D |
| Package | Tray |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Peripherals | LVD, POR, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 21 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 12x8/12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F117 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 32-HVQFN (5x5) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |