
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F11AGGANB#20
Manufacturer:
Package:
48-HWQFN (6x6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.047
4.047
10
3.63185
36.3185
25
3.43406
85.8515
80
2.975998
238.07984
230
2.823438
649.39074
490
2.53346
1241.3954
980
2.136645
2093.9121
2450
2.0349
4985.505
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | RL78/G1D |
| Package | Tray |
| RAM Size | 12K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 32 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F11 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-HWQFN (6x6) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |