
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F11EAAASP#30
Manufacturer:
Package:
30-LSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 30LSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5865
1.5865
10
1.42785
14.2785
25
1.34672
33.668
210
1.147324
240.93804
420
1.0773
452.466
630
0.942638
593.86194
1050
0.781042
820.0941
2520
0.727178
1832.48856
5040
0.7182
3619.728
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/G1G |
| Package | Tray |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 23 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 30-LSSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F11 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 30-LSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |