
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F11EF8AFP#30
Manufacturer:
Package:
44-LQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 44LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9095
1.9095
10
1.71855
17.1855
25
1.62108
40.527
160
1.381062
220.96992
320
1.29675
414.96
480
1.134661
544.63728
960
0.940148
902.54208
2400
0.875311
2100.7464
4960
0.8645
4287.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/G1G |
| Package | Tray |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 35 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 44-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F11 |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 44-LQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |