
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F11MMEAFB#30
Manufacturer:
Package:
80-LQFP (12x12)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.4365
4.4365
10
3.9881
39.881
25
3.77036
94.259
119
3.267838
388.872722
238
3.10023
737.85474
476
2.781828
1324.150128
952
2.34612
2233.50624
2499
2.2344
5583.7656
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/L1A |
| Package | Tray |
| RAM Size | 5.5K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 59 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F11 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |